×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  چهارشنبه - ۳۰ مرداد - ۱۳۹۸  
true
false

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا در مشهد، حجت الاسلام والمسلمین قرائتی، رییس ستاد اقامه نماز در نشست تفسیر قرآن کریم که شامگاه دوشنبه ۲۱ خرداد درحرم رضوی برگزار شد، گفت: محدودیت ها در دین برای حفظ انسان از آسیب ها است.

وی درا دامه با طرح این پرسش ها که آیا دین مانع است یا راهگشا؟ چه کمال ها و ارزش هایی وجود دارد که در سایه دین نمی توان به آن رسید؟ آیا اگر دین نبود افراد بی دین و لاابالی موفق تر می شوند، ابراز کرد: در واقع همه محدودیت های انسان به نفع خود اوست.

احکام خدا را نمی توان با علم زمینی محک زد

رییس ستاد اقامه نماز در ادامه با تأکید بر این مطلب که احکام خدا را نمی توان با علم زمینی محک زد، تصریح کرد: در قرآن نسبت به این موضوع اشاره شده است که انسان ها فقط به ذره ای از علم دست می یابند.

وی با بیان اینکه سه مدل دستور وجود دارد که شامل فوق عقل، ضد عقل و طبق عقل می شود، گفت: در عین حال هیچ حکمی در اسلام ضد عقل نیست و ممکن است با عقل امروز انسان قابل فهم نباشد.

این مفسر قرآن کریم با اشاره به این مطلب که اسلام مانع صنعت نیست و مخالف انحراف است و در عین حال مانع علم نیست و با کودک کشی در تضاد است، تصریح کرد: از طرفی اسلام مانع قدرت نیست و مخالف ظلم است.

اسلام مانع حکومت نیست و مخالف تحکم است

وی با تأکید بر این که اسلام مانع حکومت نیست و مخالف تحکم است، اظهار کرد: حکومت و تحکم با یکدیگر متفاوت هستند و حکومت در قرآن معادل اداره کردن جامعه با تدبیر و تدبر است و تحکم، حکومت با زور است.

حجت الاسلام والمسلمین قرائتی در ادامه با اشاره به معنای تحکم و قدرت مرد در خانواده گفت: مرد در خانواده حق حکومت دارد ولی حق تحکم به معنای ظلم ندارد و خداوند تا جایی برای قداست خانواده احترام قائل است که کار مرد برای زن را مثل جهاد و اگر زن برای مرد خانه داری کند، خود جهاد است.

وی با بیان اینکه اسلام با به دست آوردن پول و ثروت مخالف نیست، تصریح کرد: مال اندوزی در قرآن تا جایی که انسان اسیر آن نشود توصیه شده است و از طرفی توجه به دنیا خوب است اما غفلت از آخرت نکوهش شده است.

حجت الاسلام والمسلمین قرائتی با اشاره به کج فهمی هایی از دین که در مناسبات فرهنگی اجتماعی، خانوادگی، اقتصادی و سیاست وجود دارد، گفت: همان طور که اسلام مانع درآمد نیست با شادی و رنگ های شاد و خنده نیز مخالفتی ندارد و در عین حال تفاوت را قبول دارد و تبعیض را نمی پسندد.

 

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

*


false