استاد محسن قرائتی در ادامه سلسله مباحث تفسیری خود با موضوع تفسیر قطره ای به بیان آموزه های آیه ۲۳۸ سوره بقره پرداخته است.

* آیه

حَفِظُواْ عَلَى الْصَّلَوَتِ وَالْصَّلَوهِ الْوُسْطَى‏ وَ قُومُواْ لِلَّهِ قَنِتِینَ‏

* ترجمه

بر انجام همه‏ ى نمازها و (خصوصاً) نماز وسطى (ظهر)، مواظبت کنید و براى خدا خاضعانه بپاخیزید.

* نکته ها

درباره مراد از نماز وسطى، چند نظریه است، ولى با توجّه به شأن نزول آیه که گروهى بخاطر گرمى هوا در نماز ظهر شرکت نمی کردند و با توجّه به روایات و تفاسیر، مراد همان نماز ظهر است.

توجّه به نماز در لابلاى آیات مربوط به مسائل خانوادگى، اشاره به آن است که غرائز و کشش ‏هاى مالى و حقوقى همسر، شما را از نماز غافل نکند.

حفظ هر چیزى باید مناسب با خودش باشد؛ حفظ مال از دستبرد دزد است، حفظ بدن از میکروب است، حفظ روح از آفات اخلاقى نظیر حرص، حسد و تکبّر است، و حفظ فرزند از دوست بد مى ‏باشد. امّا حفظ نماز به چیست؟ حفظ نماز، آشنایى با اسرار آن، انجام به موقع آن، صحیح بجا آوردن، فراگرفتن احکام و آداب آن و حفظ مراکز عبادت و تمرکز فکر به هنگام آن است.

در حدیثى می خوانیم؛ نماز به گروهى مى‏ گوید: مرا ضایع کردى خدا تو را ضایع کند! و به گروهى مى‏ گوید: مرا حفظ کردى؛ خداوند تو را حفظ کند! [کافى، ج‏۳، ص‏۲۶۸]

* پیام ها

۱- اقامه نماز باید مداوم باشد. «حافظوا»

۲- همه‏ى مردم مسئول حفظ نمازند. «حافظوا»

۳- نماز را به جماعت برپا کنید. «حافظوا، قوموا»

۴- هرکجا زمینه ‏ى سهل انگارى یا غفلت احساس مى ‏شود، هشدار بیشترى لازم است. «والصلوه الوسطى»

۵ – اقامه‏ ى نماز، به توجّه، نشاط، معرفت و اخلاص نیاز دارد. «قوموا لِلّه قانتین»

۶- انسان نباید وصله ‏ى ناهمرنگ هستى باشد. قرآن درباره هستى مى ‏فرماید: «کل له قانتون» [روم، ۲۶] پس اگر ما قانت نباشیم، وصله ناهمرنگ هستى خواهیم بود. «قوموا للّه قانتین»

۷- ارزش نماز به خضوع آن است. «قانتین»

منبع:حوزه